یک عایق صوتی خوب چطور می تواند شما را از سر و صدای همسایه خلاص کند

یک مشکل اساسی آپارتمان های امروزی، جنس نازک تیغه هاست که باعث می شود صدای همسایه از دیوار مشترک، سقف، و کف ساختمان به واحدهای مجاور انتقال پیدا کند. صدای تلویزیون، سر و صدای بچه، صدای پا، و غیره که باعث سلب آسایش همسایه ها می شود. برای رفع این مشکل، یک عایق صوتی خوب می تواند به شما کمک نموده و آسایش را به شما بازگرداند.

امروزه با توجه به آپارتمان نشینی اکثر مردم ساکن کلانشهرها، مشکل سر و صدای همسایه و انتقال آن از تیغه های نازک دیوارهای مشترک امروزی و یا سقف و کف ساختمان به یک معضل اساسی تبدیل شده است. شاید شما هم به نوعی دچار این مشکل باشید و راهکارهای مختلفی را برای رفع مشکل خود جستجو و یا امتحان نموده اید. در این مقاله سعی خواهیم کرد راهکارهای مختلف را برای عایق صوتی منزل تان در اختیار شما قرار دهیم. با ادامه مطلب همراه ما باشید.

آپارتمان نشینی و معضل انتقال صدا از دیوار مشترک، سقف، و کف خانه ها

یک مشکل اساسی آپارتمان های امروزی، جنس نازک تیغه هاست که باعث می شود صدای همسایه از دیوار مشترک، سقف، و کف ساختمان به واحدهای مجاور انتقال پیدا کند. صدای تلویزیون، سر و صدای بچه، صدای پا، و غیره که باعث سلب آسایش همسایه ها می شود. برای رفع این مشکل، یک عایق صوتی خوب می تواند به شما کمک نموده و آسایش را به شما بازگرداند.

۱- عایق صوتی پشم سنگ تخته ای​

پشم سنگ تخته ای، یکی از مرسوم ترین، مؤثرترین، و مقرون به صرفه ترین عایق های صوتی موجود در بازار ایران است. این عایق با توجه به شبکه بندی داخل الیاف آن، صدا را در خود حبس نموده و مانع انتقال آن می شود. ضریب جذب صوت پشم سنگ تخته ای بسیار بالا بوده و با توجه به دانسیته و ضخامت انتخابی، می تواند تا ۳۰۰ دسی بل کاهش صوت داشته باشد بگونه ای که حتی در میدان تیر هم از پشم سنگ استفاده می شود.

پیشنهاد ما:»پشم سنگ تخته ای دانسیته ۱۲۰Kg/m3 به ضخامت ۵ سانتی متر

پشم سنگ در صخامت های ۲٫۵ الی ۱۰ سانتی متر و دانسیته های ۸۰ تا ۳۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب تولید و عرضه می شود. لیکن، برای آپارتمان ها، اثبات شده است که دانسیته ۱۲۰ کیلوگرم و ضخامت ۵ سانتی متر بهترین گزینه است که هم مقرون به صرفه بوده و هم کارایی لازم را داشته باشد. اگر به دلیل محدودیت فضا قادر به استفاده از ضخامت ۵ سانتی متر نیستید، می توانید از ضخامت ۳ سانتی متر با دانسیته ۲۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب استفاده کنید.

همانطور که حدس زده اید، فرمول کارایی پشم سنگ تخته ای آن است که با افزایش دانسیته، می توانید از ضخامت کمتری استفاده کنید. بنابراین گزینه های دیگر برای مثال می تواند ضخامت ۴ سانتی متر و دانسیته ۱۵۰ کیلوگرم بر متر مکعب باشد.

جدول پیشنهادی پشم سنگ تخته ای

منبع صدامدل پیشنهادی
سر و صدای معمولیپشم سنگ تخته ای دانسیته ۱۲۰Kg/m3 به ضخامت ۵ سانتی متر
صدای بچهپشم سنگ تخته ای دانسیته ۱۲۰Kg/m3 به ضخامت ۵ سانتی متر
موسیقیپشم سنگ تخته ای دانسیته ۱۵۰Kg/m3 به ضخامت ۵ سانتی متر
صدای پارکینگپشم سنگ تخته ای دانسیته ۱۲۰Kg/m3 به ضخامت ۵ سانتی متر
تراشکاری در واحد مجاورپشم سنگ تخته ای دانسیته ۱۵۰Kg/m3 به ضخامت ۵ سانتی متر

 

۲- عایق صوتی نانوپلیمری ترکیه ای برای دیوار و سقف

عایق صوتی نانوپلیمری ترکیه یکی دیگر از عایق های صوتی موجود در بازار ایران است که علاوه بر کارایی بسیار بالا، دوام بسیار بیشتری نسبت به پشم سنگ تخته ای دارد بدین صورت که اگر پشم سنگ تخته ای ۱۵ سال دوام مفید داشته باشد، عایق صوتی نانوپلیمری ترکیه عمر مفیدش ۱۰۰ سال می باشد. این عایق را می توان به عنوان عایق صوتی روکار دیوار مشترک به کار برد و نیاز به نما کردن ندارد. قیمت این عایق نسبت به پشم سنگ تخته ای بسیار بالاتر است اما برای کسانی که دنبال راحتی نصب و دوام بالای محصول در عین کارایی بسیار بالا می باشند، این محصول می تواند انتخاب بسیار خوبی باشد.

راهکارهای عایق صوتی کف

۱- عایق صوتی پشم سنگ حلاجی شده

برای عایقکاری کف ساختمان نیز می توان از پشم سنگ تخته ای که در بالا شرح داده شد استفاده نمود. لیکن راهکاری بسیار مقرون به صرفه تر و آسان تر به نام پشم سنگ حلاجی شده را به شما معرفی می کنیم.

کاربرد این عایق بدین صورت است که در هر متر مربع از کف ساختمان، ۴ الی ۶ کیلوگرم از این عایق را می ریزید، آن را دو نم می کنید، و سپس با یک غلطک ۳۰ الی ۴۰ کیلوگرمی که می تواند یک بشکه آب ساده هم باشد، روی آن می رانید. بدین صورت کف واحد شما به صورت پشم سنگ تخته ای یکپارچه با ضخامت ۲ الی ۳ سانتی متر و دانسیته ۱۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب بدست می آید.

قیمت این روش نسبت به سایر روش ها برای عایق صوتی کف بسیار پایین تر بوده و از لحاظ کارایی هم عملکرد بهتری دارد چرا که دیگر نشست نمی کند و عمر مفید بالاتری دارد.

۲- عایق صوتی نانوپلیمری ترکیه برای کف

برای عایق صوتی کف نیز می توانید از عایق صوتی نانوپلیمری ترکیه که در بالا شرح داده شد استفاده نمایید.

امیدواریم این پست برای شما مفید واقع شده باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر، مشاوره رایگان، و یا ثبت سفارش هر یک از این عایق ها با شماره ۰۲۱۷۵۰۳۸۰۴۹ تماس حاصل فرمایید. کارشناسان فروشگاه عایق ایران (شرکت نگاه انرژی پارسیان) خوشحال می شوند شما را راهنمایی کنند.